Jeżeli auto ma opony przeznaczone do jazdy w deszczu, jazda podczas opadów nie powinna nastręczać problemów. Nie ma wątpliwości, że deszcz stawia kierowcę przed szczególnymi wyzwaniami, jednak wiele z nich może on ograniczyć wiedząc, jak jeździć podczas ulewy.
Jak bezpiecznie jeździć w czasie ulewy?
* Kontroluj i dostosowuj prędkość jazdy do warunków pogodowych
* Zachowuj dużą odległość za pojazdem jadącym przed Tobą
* Włącz krótkie światła
* Za pomocą klimatyzacji zapobiegaj gromadzeniu wilgoci we wnętrzu samochodu
* W razie aquaplaningu zdejmij nogę z pedału gazu. Nie hamuj!
Przed wyruszeniem
* Zadaj sobie pytanie, czy podróż jest rzeczywiście konieczna, czy może lepiej byłoby odczekać, aż najgorsza ulewa ustanie.
* Jeżeli jednak musisz jechać, sprawdź najpierw wycieraczki. Pióra wycieraczek przednich i tylnych powinny być w dobrym stanie. Jeżeli nie są, od razu je wymień.
* Sprawdź głębokość bieżnika opon. Jeżeli używasz opon letnich lub całorocznych, zalecana przez Uniroyal minimalna głębokość bieżnika to 3 mm, dla opon zimowych 4 mm.
* Zatankuj do pełna. Ulewne deszcze często powodują opóźnienia w podróży z powodu awarii samochodów i wypadków. Najgorsza rzecz, jaka może się przytrafić, to tkwienie w korku, z włączonymi wycieraczkami, ogrzewaniem i światłami, ale z prawie pustym bakiem.
* Zapoznaj się z ustawieniami klimatyzacji i ogrzewania w Twoim samochodzie, aby wiedzieć, jak szybko odparować szyby.
* Słuchaj radia. Dowiedz się, czy zamknięto jakieś drogi, doszło do wypadków czy powodzi na drodze, którą chcesz jechać. W razie potrzeby wyszukaj alternatywną drogę.
* Naładuj swój telefon komórkowy. Być może będzie trzeba się zatrzymać, żeby zawiadomić kogoś, że się spóźnisz.
Jak jeździć w ulewnym deszczu
Zwracaj uwagę na swoją prędkość i dostosowuj ją do warunków panujących na drodze. Zachowaj duży odstęp – co najmniej 4 sekund - między Twoim autem a tym jadącym przed Tobą. Nawet, jeżeli jedziesz na oponach przystosowanych do jazdy w deszczu, droga hamowania będzie dłuższa niż na suchej drodze. Jeżeli ktoś jedzie bardzo blisko za Tobą, pozwól mu wyprzedzić Cię. Lepiej, żeby jechał przed niż za Tobą.
Włącz światła, ale nie przełączaj na długie. Nie używaj świateł przeciwmgielnych.
Uważaj na wodę rozpryskiwaną przez ciężarówki i szybko jadące auta. Może ona tymczasowo przysłonić Ci widoczność. Uważaj też, żeby samemu nie rozpryskiwać wody - unikaj szybkiej jazdy przez kałuże w pobliżu pieszych lub rowerzystów.
Podczas deszczu jest więcej awarii samochodów, ponieważ wilgoć może powodować problemy elektryki i silników. Jeżeli awarii ulegnie Twoje auto, nie zostawiaj otwartej pokrywy silnika, aby zapobiec dalszym szkodom. Nie usiłuj ponownie włączyć silnika, jeżyli zgasł po przejeździe przez głęboką wodę.
Jeżeli koła utracą styczność z nawierzchnią drogi podczas przejeżdżania przez kałuże, mogą wpaść w poślizg wodny (aquaplaning). Jeżeli nagle poczujesz brak oporu w kierownicy, zdejmij nogę z gazu i odczekaj, aż znowu poczujesz, że masz kontrolę nad kierownicą. Nie hamuj do chwili odzyskania kontroli. W tym momencie warto delikatnie nacisnąć pedał gazu, aby spowodować tarcie i wygenerować ciepło, w ten sposób pozwalając na odparowanie nadmiaru wilgoci.
Dowiedź się więcej o oponach na www.uniroyal.pl